Jdi na obsah Jdi na menu
 


Protest proti jednání českého ministerstva

23. 9. 2007

Protestuji, že MŠMT používá monopol Microsoftu

Pavel Chalupa

Protest proti jednání českého ministerstva

5.2.2007 13:38 | Pavel Chalupa | Operační systémy

Otevřený dopis a protest proti podporování monopolu Microsoftu ze strany českého ministerstva (MŠMT) při utrácení peněz daňových poplatníků České republiky a peněz z fondů Evropské unie.

Podávám osobní oficiální protest proti jednání MŠMT ohledně podpory akreditovaných rekvalifikačních kurzů dotovaných evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Ministerstvo jednoznačně podporuje pouze jednoho monopolního dodavatele operačního systému, kterým je společnost Microsoft. Pokud to na ministerstvu nikdo neví, tak bych chtěl tímto dopisem informovat o alternativních operačních systémech. Existuje množství jiných kvalitních operačních systémů uživatelsky přívětivých pro běžného uživatele, které poskytnou stejné i lepší vlastnosti, zejména co se týká bezpečnosti. Například Linux, *BSD, Mac OS X. K tomuto dopisu přikládám kopii inzerátu, který mě vedl k sepsání tohoto protestu.

Počítačové kurzy zdarma

Vyučování ovládání operačního systému jednoho monopolního dodavatele z peněz daňových poplatníků a z fondů Evropské unie je do nebe volající.

  1. Vyučuje se MS Windows, kterýžto operační systém způsobuje dnes na internetu obtěžování uživatelů nevyžádanou poštou. A to tím způsobem, že MS Windows je špatně zabezpečený systém pro běžného uživatele a je ve statisícových množstvích infikován spamovacími roboty, které způsobují podle statistik 80% generované nevyžádané pošty na dnešním internetu. Doporučeno je používat jiný bezpečnější operační systém např. Linux, *BSD, Mac OS X.
  2. Vyučuje se MS Internet Explorer, jeden z nejhorších a nejnebezpečnějších způsobů jak se procházet po webu. Bezpečnostní chyby tohoto prohlížeče jsou záplatovány s velkým zpožděním a některé méně závažné chyby nejsou záplatovány vůbec. Doporučeno je používat webový prohlížeč Firefox.
  3. Vyučuje se E-mail, o čemž si nedělám iluze, že by se vyučovalo něco jiného než MS Outlook. V historii se již objevily tak závažné bezpečnostní chyby tohoto produktu, že žádný rozumný člověk s alespoň základními znalostmi o bezpečnosti, jej nebude používat. Konkrétně se v minulosti jednalo o bezpečnostní chybu, která pouhým přijetím e-mailu, aniž by ho člověk otevřel, způsobila havárii systému a v některých případech dokonce ztrátu kontroly nad celým systémem ve prospěch útočníka z internetu.
  4. Vyučují se kancelářské aplikace MS Word a MS Excel. V rozsahu v jakém se vyučují a k účelům k jakým se používají k výuce, plně postačí volně dostupný kancelářský balík OpenOffice.org.
  5. Další prováděná výuka je též plně spojena s monopolním operačním systémem MS Windows i když dnes existují plnohodnotné náhrady open source aplikací na danou problematiku.

Několik let se aktivně účastním dění okolo open source a free software a důrazně protestuji proti tomuto diskriminujícímu jednání českého ministerstva a žádám o oficiální podporu českých organizací, které mají k problematice co říct.

Tímto nabízím svoje kapacity a žádám o schválení jako oficiální školící středisko pro alternativní operační systém Linux pro region Krkonoše, abych mohl za peníze daňových poplatníků ze státního rozpočtu a fondů evropské unie provádět ZDARMA školení použití a ovládání počítače založené na systému Linux. Mám roční praxi jako vyučující výpočetní techniky na střední průmyslové škole. Tímto také žádám o podklady, podle kterých je prováděna certifikovaná výuka, abych mohl vytvořit vlastní kompatibilní vyučovací plán.

Pavel Chalupa

oficiální podpora Linuxu pro region Krkonoše kregion.cz/linux

POKRAČOVÁNÍ:

* * *

Odpověď z MŠMT na můj protest proti podpoře Microsoftu potvrdila vztah Microsoft - MŠMT.

V textové odpovědi v e-mailu jsem se nedozvěděl vůbec nic. Bylo tam napsáno, že odpověď je v příloze e-mailu. A příloha je důkazem o závislosti ministerstva na technologiích Microsoftu. V příloze byl soubor DOC. Kdyby tam bylo aspoň něco, kvůli čemu by bylo nutno ten formát použít, tak bych to pochopil. Ale v tom dokumentu byly DVĚ věty a tři jména kompetentních pracovníků s telefonními čísly a e-maily! Minimálně by měli projít školením úředníci na ministerstvu, aby se naučili využívat informační technologie správným způsobem. Co z toho všeho plyne?

1. Interně se pracuje na systémech MS Windows, za které se platí z našich daní. Interně se pracuje s MS Office, za které se platí z našich daní. Aktualizace za tento software budou placeny v budoucnu z našich daní.

2. Interně se pracuje s formátem DOC (což není žádná norma), který vytváří proprietární závislost na MS systémech. Jakákoliv změna formátu všech dokumentů na ministerstvu by vyžadovala nějaké náklady, které zase zaplatíme z našich daní. Přechod na standardní formát podle normy ISO by se měl udělat co nejříve. Čím déle se bude otálet, tím bude přechod dražší a zase to zaplatíme ze svých daní.

3. Ministerstvo nutí nebo automaticky předpokládá, že každý vlastní MS Office a dokáže soubor DOC otevřít. Tímto vytváří poptávku po MS Windows a MS Office, čímž podporuje Microsoft. Takže nejen, že z našich daní platíme MS software na ministerstvu, ale ministerstvo nás nepřímo nutí, aby jsme si ze zbylých peněz po zdanění koupili i pro sebe MS software.

4. Na ministerstvu mají zřejmě dost peněz, což všichni víme, když vidíme deficit státního rozpočtu. Nikoho tam zřejmě nezajímají současné náklady na využívání informačních technologií. A to ani nemluvím o nákladech, které z rozhodnutí používat MS software do budoucna vyplývají.

Kdo je za tato rozhodnutí zodpovědný? Vedení ministerstva? Samotný ministr? Kdyby za tato rozhodnutí nesli odpovědní úředníci osobní finanční zodpovědnost, asi by rozhodovali jinak.

Úředníci, kteří komunikují s okolím tím, že rozesílají DOC soubory, za to evidentně zodpovědní nejsou. Tito úředníci dostali pracovní nástroj ve formě PC s MS Windows a MS Office. Dostali nařízení "shora" jaké nástroje mají na PC používat od odpovědných pracovníků ministerstva, kteří zodpovídají za nasazení informačních technologií při zpracování dokumentů.

Co říci závěrem? Na ministerstvu MŠMT rozhodli, že se nakoupí MS software a finanční zodpovědnost a důsledky tohoto rozhodnutí ponesou daňoví poplatníci. Evidentně chybí vztah mezi rozhodnutím a osobní finanční zodpovědností za důsledky tohoto rozhodnutí.

A abych tu jenom nekritizoval, zde jsou další informace a návrhy řešení:
1. Operační systém nemusí být jen od Microsoftu: např. to může být Linux, který lze zdarma stáhnout z internetu.
2. Kancelářská aplikace nemusí být jen MS Office: např. lze použít OpenOffice.org, který lze opět zdarma stáhnout z internetu a umí zpracovat i Microsoft formát dokumentu DOC, XLS atd.
3. Informace o nasazení open source technologií ve veřejné správě si přečtěte na webu společnosti pro výzkum a podporu Open Source, sekce veřejná správa.

Evropská komise publikovala (Leden, 2007) zprávu o ekonomickém dopadu open source software. Podle závěrů studie může přechod na free/open source ušetřit peníze i přes náklady na školení uživatelů. Studie nabízí i zajímavé údaje o OpenOffice.org.

Podle výsledků se OOo používá v 21% z 900 dotazovaných evropských institucí. Průzkum zjišťoval používání i mimo EU - v Brazílii se používá OOo v 91% vládních institucí, v Indii je to 73% a v Argentině 58%. Studie zmiňuje výsledky o používání jednotlivých aplikací - podle Forrester Research měl OpenOffice.org v roce 2004 podíl 8,5% ve velkých severoamerických firmách, v Německu je zastoupení OOo odhadováno na 8%.